Depilacja = Komfort


ABC DEPILACJI

Metody nietrwałego usuwania zbędnego owłosienia

Metody "trwałego" usuwania zbędnego owłosienia

Depilacja woskiem

Wosk na wszystko ... ?
     Najbardziej popularną metodą jest depilacja za pomocą wosku. Kosmetyczki mają do dyspozycji różne rodzaje wosku. Najczęściej stosowany jest wosk kremowy i wosk twardy.
     Wosk kremowy charakteryzuje się miękką konsystencją.
     Jego temperatura topnienia to około 37 - 38ºC. Nie jest to jak powszechnie się sądzi wosk gorący lecz ciepły. Nie powoduje oparzeń skóry, można stosować go do depilacji skóry skłonnej do rozszerzania naczynek i w przypadku skóry z delikatnie rozszerzającymi się naczynkami (wymaga to odpowiedniej techniki i uwagi, ale prawidłowo przeprowadzona depilacja nie powinna pogorszyć stanu naczynek – przy mocno rozszerzonych naczyńkach lub żylakach z takiej depilacji trzeba zrezygnować). Wosk kremowy ma ładny zapach. Dostępne są nawet woski o zapachu owoców czy kawy. Wosk z dodatkiem azulenu, wyciągu z oliwek, z masą perłową także jest dobrze znany kosmetyczkom. Wosk krystaliczny różni się troszkę od wosku kremowego - nie pozostawia uczucia lepkości na skórze i łatwo się zmywa. Większość wosków jest rozpuszczalna w tłuszczach, są jednak woski, które można zmywać wodą.

    Innym rodzajem wosku jest wosk twardy – ma on postać granulek lub większych kostek Podobnie jak wosk kremowy musi być rozpuszczony. Temperatura topnienia tego wosku jest wyższa (ok. 42ºC). Wosk twardy ma różne kolory i zapachy.

     NAKŁADANIE WOSKU:

     Wosk kremowy kosmetyczka nakłada szpatułką lub aplikatorem. Bardzo dobry efekt depilacji można osiągnąć nakładając wosk cieniutką warstwą, najlepiej metalową szpatułką (przypomina tępy nóż). Wosk nabierany jest szpatułką z puszki, która znajduje się w woskownicy z termostatem – woskownica umożliwia ustawienie i utrzymanie stałej temperatury wosku. Metalową szpatułkę łatwo jest oczyścić i zdezynfekować po zabiegu. Wadą jej jest to ,że jeśli temperatura wosku jest zbyt wysoka szpatułka zbyt mocno się nagrzewa i jeśli kosmetyczka jest nieostrożna może oparzyć skórę klientki.
    Niektóre kosmetyczki stosują szpatułki drewniane – nie można jednak nałożyć nimi bardzo cienkiej warstwy wosku – zwykle jest to warstwa grubsza i efekt depilacji może być gorszy. Poza tym jeśli jest to szpatułka wielokrotnego użytku to dokładna dezynfekcja jest utrudniona (jeśli kosmetyczka stosuje szpatułkę drewnianą to zapytaj czy jest jednorazowa). Inną metodą nakładania wosku jest aplikator – jest to mały pojemniczek z rolką. Na rolkę spływa rozpuszczony wosk, w chwili gdy rolka jest przesuwana po skórze wosk nakładany jest cienką warstwą. Ta metoda ma wady i zalety. Jeśli wosk nie jest odpowiednio rozgrzany aplikator ciężko przesuwa się po skórze i jest to bardzo nieprzyjemne uczucie a wosk nie jest równomiernie nakładany. Zaletą tej metody jest czystość zabiegu – nic nie kapie, a przy dużej wprawie szybko można nałożyć wosk na skórę. Problem może stwarzać dezynfekcja aplikatorów (rolek). Rolki powinny być jednorazowe, ale przeważnie kosmetyczki nie kupują dużej ilości rolek i stosują jedną dla kilku klientek, bez oczyszczenia i zdezynfekowania rolki po zabiegu. Jest to niehigieniczne i grozi przeniesieniem infekcji z jednej klientki na inne osoby. Ideałem byłoby gdyby rolki były jednorazowe i były wyrzucane po zabiegu. To jednak podnosi koszty zabiegu. Wyjściem z tej sytuacji jest zaopatrzenie się w kilkanaście rolek i dokładne czyszczenie oraz dezynfekcja tej części aplikatora po zabiegu. Każda klientka dostaje wówczas czystą rolkę.
     Aplikatory mają różne kształty. Niektóre mogą nawet mieć specjalne nakładki do depilacji małych powierzchni skóry ( na przykład tzw. pistolet ) Aplikatory podgrzewane są w bazie z termostatem – temperatura wosku jest stała. Wosk twardy kosmetyczka nakłada szpatułką, ale do wyrwania włosków nie stosuje się pasków z materiału. Wosk twardy zastyga na skórze i zrywany jest jako jeden płat. Za pomocą wosku twardego można usuwać krótkie i oporne włoski. Stosowanie tego rodzaju wosku wymaga dużej wprawy. Nieumiejętnie wykonywana depilacja jest bardzo nieprzyjemna, trwa zbyt długo a skóra może zostać zbyt mocno podrażniona. Wosku twardego kosmetyczka nie powinna używać wielokrotnie. Spotkałam się z takimi metodami odzyskiwania wosku jak np.: „przesiewanie”. Zdjęty ze skóry klientki wosk był ponownie roztapiany ,oddzielano na sicie włosy i używano tego wosku ponownie dla innej klientki. Bardzo niehigieniczny sposób postępowania, grożący zakażeniami skóry. Mam nadzieję, nowoczesne kosmetyczki dbają o swoje klientki i nie stosują podobnych metod oszczędności.

     PRZEBIEG DEPILACJI:

     Zabieg depilacji woskiem rozpoczyna się od przygotowania skóry. Skóra musi być oczyszczona i odtłuszczona. Jeśli wybierasz się na depilację do gabinetu kosmetycznego ułatwisz kosmetyczce zadanie jeśli dzień wcześniej wykonasz peeling, a w dniu zabiegu nie będziesz nakładała na skórę balsamów i kremów.
    Kosmetyczka oczyści i odtłuści skórę preparatem przygotowującym do depilacji. Niektóre kosmetyki stosowane przed depilacją mają właściwości lekko znieczulające, chłodzące.
    Następnie nakładany jest wosk, jeśli kosmetyczka stosuje wosk kremowy to na warstwę wosku nałoży pasek materiału (flizelina, płótno). Wosk nakładany jest zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów – paski zrywane są zdecydowanym ruchem w przeciwnym kierunku. Nakładanie wosku nie boli – zrywanie jest niestety bolesne – trudno ocenić jak duży to jest ból, niektóre osoby odczuwają zabieg jako bardzo bolesny, inne uważają, że nie jest to aż takie nieprzyjemne. W mojej praktyce zdarzyła mi się klientka, która zasnęła w czasie depilacji łydek (ale to raczej wyjątek)! Ból jest mniejszy, jeśli kosmetyczka potrafi sprawnie wykonać zabieg i przytrzymuje drugą ręką depilowaną skórę.
    Zwróć uwagę na to pod jakim kątem kosmetyczka zrywa paski – jeśli ciągnie je do góry a nie dość blisko skóry to zabieg będzie mało efektywny i włoski szybko odrosną. Włosy muszą być wyrwane a nie urwane. Jeśli włoski są urywane szybko odrastają i mogą wrastać w skórę.
     Po depilacji na podrażnioną, troszkę zaczerwienioną skórę kosmetyczka nakłada kosmetyki kojące. Jeśli na skórze pozostały resztki wosku to jest on zmywany olejkiem po depilacji lub innym zmywaczem przeznaczonym do tego celu. Następnie nakładany jest preparat podepilacyjny - łagodzący, chłodzący. Kosmetyczka może wykonać także lekki masaż wydepilowanej części skóry. Jeśli skóra jest wyjątkowo wrażliwa lub skłonna do zapalenia mieszków włosowych to kosmetyczka może wykonać zabieg d’arsonvalizacji. Zabieg ten ma działanie dezynfekujące, łagodzące, przeciwzapalne. Szczególnie polecam ten krótki zabieg po depilacji delikatnych części ciała np.: po depilacji wąsika, bikini czy pach.
     Po depilacji może być nałożony preparat spowalniający odrastanie włosów (ampułka, krem lub żel). Preparat taki można także stosować przez kilka dni po depilacji. Prawie każda firma kosmetyczna mająca w swojej ofercie linię do depilacji proponuje preparaty opóźniające odrastanie włosów. Dzięki zastosowaniu kosmetyków opóźniających odrost włosów można zmniejszyć częstotliwość zabiegów depilacji. Większość tego typu preparatów ma również właściwości przeciwzapalne, łagodzące oraz ograniczają wrastanie włosów.
Google

Wszelkiego rodzaju kopiowanie, powielanie oraz inne wykorzystywanie informacji i zdjęć znajdujących się na stronie, bez zgody autora ...::ZABRONIONE::.. Materiały i artykuły zaczerpnięte są z crossdressing.pl, wizaz.pl, xlauraATcrossdressing.pl, i innych źródeł które mogłem pominąć.